منو

نتایج آخرین تحقیق سیسکو در مورد چالش های امنیتی در ۱۰ کشور دنیا

شرکت سیسکو به تازگی تحقیقی را در سطح ۱۰ کشور آمریکا٬ انگلستان٬ آلمان٬ ایتالیا٬ فرانسه٬ چین٬ هند٬ استرالیا٬ هندوستان و ژاپن انجام داده است که درآن در پی یافتن چالش های امنیتی مرتبط با کاربران نهایی در شبکه های سازمانی بوده است. هدف اصلی این تحقیق این بوده است که شناسایی کند چقدر از شرکت کنندگان در این مطالعه الزام به اصول مصوب و اعلام شده توسط مدیران شبکه در استفاده از منابع شبکه نظیر اینترنت و کامپیوترها دارند.

هدف اصلی این مطالعه بررسی و شناسایی اشتباهاتی بود که کاربران در استفاده از اینترنت و شبکه های سازمانی مرتکب میشوند که در نهایت منجر به نشط اطلاعات و یا Data Leak میگردد. دلیل اصلی انتخاب این کشور ها توسط سیسکو برای بحث مطالعه تنوع و بعضاً تناقضاتی است که در بحث استفاده از اینترنت و فرهنگ کاری در این کشورها وجود داشته است. در هر کشور ۱۰۰ کارمند و ۱۰۰ مدیر IT انتخاب گردیدند که در مجموع ۲۰۰۰ شرکت کننده در این تحقیق شناسایی گردیدند.

نتایج تحقیق بعضاً شگفت انگیز بود. بسیاری از کشورها به دلایل تفاوت ها فرهنگی و کاری که باهم داشتند٬‌رفتارهای بسیار متفاوتی از یکدیگر در تبعیت از قوانین حاکم بر سازمان نشان میدادند. برای مثال:

چین با بیشترین میزان سوء استفاده از اینترنت و شبکه های سازمانی روبه رو است که مسئولین را وادار کرده است که قوانین سخت و محدودیت های زیادی را برای استفاده کنندگان از اینترنت وضع نمایند.

در ژاپن٬ تقریبا ۶۵ درصد از استفاده کنندگان از اینترنت درسازمان وقعی به قوانین سازمانی قائل نبوده و آنها را زیر پا میگذارند. این مقدار در ژاپن در حال افزایش است

کاربران هندی بیشترین آمار استفاده از نرم افزارهای اطلاع رسانی نظیر واتس آپ و تلگرام در محیط کار را داشته اند. همچنین بیشترین آمار استفاده از ابزارهای اجتماعی نظیر فیسبوک در بین این کاربران بوده است.

استفاده از اینترنت برای دانلود فیلم و موزیک در برزیل بسیار بالا بوده است.

کاربران اینترنت سازمانی در فرانسه کم ترین میزان تبعیت از قانون (۱۶ درصد از کل استفاده کنندگان) را در این تحقیق از خود نشان دادند.

 

نحوه برخورد و مواجه مدیران آی تی با کاربران متخلف هم در این کشورها بسیار تفاوت میکند.

در چین نحوه برخورد با این نوع از کاربران بسیار خشک و مستقیم بوده و کاربران با مجازات های سنگین روبه رو میشوند. اما همانطوریکه گفته شد٬ با این وجود باز هم میزان سوء استفاده از اینترنت در بالاترین سطح خود در این کشور قرار داد.

در هند کمترین میزان آگاهی از سوء استفاده کارکنان و کاربران از اینترنت و منابع سازمانی در بین کارشناسان و مدیران وجود دارد. آنها در بین سایر مدیران کمترین حساسیت و آگاهی را از شدت تخلفات و نرم افزارهایی که در حال به خطر انداختن امنیت هستند داشته اند.

کارشناسان امنیت در برزیل بیشترین هماهنگی را با اقتضائات و نیازهای امنیتی در شبکه ها داشته اند. در بین سایر مسئولین٬ پاسخ آنها از نظر تکنولوژیکی برای محدود کردن کاربران و از نظر وضع قوانین برای کنترل آنها بسیار مطلوب تر از سایرین بوده است.

 

این تحقیق سیسکو نشان داد که شرکت های چند ملیتی که تمایل دارند  یک وحدت رویه در امور امنیتی خود در کشورها و شعبه های مختلف ایجاد نمایند٬ چالش های فراوانی دارند. هر چقدر که کارکنان بیشتری به شبکه های سازمانی افزوده میشوند٬ فرهنگ ها مختلف با گرایشات متفاوتی به شبکه کاری سازمان ها افزوده میشوند. اگر این فرهنگ ها چند ملیتی هم باشند این تفاوت ها بسیار برجسته تر خواهند بود. از آنجاییکه بسیاری از فعالیت ها نیز در حال برون سپاری و کار از راه دور و یا کار بصورت شرایط متحرک (Mobile) هستند٬ فرهنگ استفاده از موبایل و اپلیکیشن های شخصی به زندگی کاری آنها نیز راه پیدا میکند که این میتواند در دنیای تجاری (Enterprise) بسیار مهلک باشد.

شرکت های بزرگ میبیاست شرایط منطقه ای در دنیا٬ و حتی یک کشور خاص را درک کنند و تمامی تصمیمات خود برای وضع قوانین امنیتی٬ مقررات استفاده و دسترسی ها٬ آموزش ها٬ و نوع تکنولوژی را بر اساس اقتضائات آن منطقه و نیازهایی که دارد وضع نمایند.

 

برای دسترسی به نتایج دقیق تری از این تحقیق میتوانید به صفحه مرتبط با این مقاله در سایت Cisco به نشانی زیر مراجعه فرمایید:

لینک مقاله در سایت شرکت سیسکو

دسته بندی ها: امنيت, شبكه

دیدگاه ها